Sprzedaż mieszkania po rozwodzie – jak pozbyć się spornego mieszkania lub jego części

W dzisiejszych czasach coraz częściej dochodzi do rozwodów pomiędzy małżonkami. Nie jest to już czymś zaskakującym. Oczywiście nadal niesie to ze sobą dużo emocji i nie należy do najłatwiejszych spraw do załatwienia. Nie dość, że osoba, z która byliśmy jakiś czas nas opuszcza to jeszcze pozostaje wiele prawnych i formalnych spraw do załatwienia. Jest to między innymi mieszkanie, które dzieliliśmy ze współmałżonkiem.

 Sprzedaż mieszkania po rozwodzie. Czy można sprzedać mieszkanie jeszcze przed rozwodem?

 

Niestety nie. Nawet jeśli jak najszybciej chcecie pozbyć się mieszkania lub jego części, która do Was należy nie możecie zrobić tego przed sprawą rozwodową. Wasz majątek nie jest oficjalnie podzielony i nie wiadomo jaka część mieszkania zostanie Ci w udziale. Dlatego zanim pozbędziesz się mieszkania, z którym już nic Cię nie łączy, musisz przejść przez całą sprawę rozwodową.

 

Sprzedaż mieszkania po rozwodzie- szybkie i sprawdzone sposoby

 

Po uzyskaniu rozwodu i podziału majątku musicie udać się z byłą żoną lub mężem do wydziału ksiąg wieczystych, odpowiedniego sądu. Sąd, który posiada księgę wieczystą Waszej nieruchomości po rozwodzie może dokonać wpisu współwłasności w częściach takich jakie zostały Wam przyznane przez sąd. Teraz sprawa jest już prosta. Jeśli obydwoje chcecie sprzedać mieszkanie w całości, wystawiacie je na sprzedaż i zyskiem dzielicie się w odpowiedniej proporcji zapisanej w księgach wieczystych.Jeśli jednak nie jesteście zgodni co do sprzedaży to istnieje możliwość sprzedaży części mieszkania po rozwodzie. W takiej sytuacji albo możecie sprzedać część nieruchomości swojej byłej żonie lub mężowi albo sprzedać część udziałów nieruchomości osobie trzeciej. Jeśli były współmałżonek zgadza się na odkupienie Twojej części udziałów będzie to znacznie prostsze rozwiązanie. Jeśli jednak nie najłatwiej sprzedaż mieszkania po rozwodzie załatwić poprzez skup części udziałów.  Firmy skupujące nieruchomości są pewnym miejscem gdzie sprzedacie część mieszkania.