Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku nie jest w dzisiejszych czasach czymś dziwnym i zaskakującym. Tak zwany job interview to już dzisiaj norma. Bardzo często zdarza się, że jest to preferowana forma rozmowy kwalifikacyjnej w firmie. Aktualnie na rynku jest wiele korporacji i firm współpracujących z zagranicznymi klientami czy firmami. Bardzo często też duże filie zagranicznych korporacji postanawiają założyć firmę również w Polsce. Wtedy najczęściej pracownicy muszą wykonywać swoją pracę po angielsku. Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku nie powinna więc dziwić. Niestety bardzo często rozmowa kwalifikacyjna niesie ze sobą duży stres, a co dopiero rozmowa kwalifikacyjna po angielsku. Jeśli jednak twoja wymarzona praca jest w firmie, w której na rozmowie kwalifikacyjnej mówi się po angielsku, nie możesz tak łatwo odpuścić. Podpowiemy Ci jak przygotować się do takiej rozmowy, o co pytają na rozmowie kwalifikacyjnej, jak wygląda przykładowa rozmowa i ile trwa rozmowa kwalifikacyjna.
Jak przygotować się do rozmowy po angielsku?
Wiadomo, że mówienie w obcym języku często nas stresuje. Żeby jednak nie stresować się nadto, w sytuacji kiedy na ogłoszeniu zobaczymy, że wymagany jest język angielski do pracy wpiszmy w CV prawdę. Dzięki temu pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i cały przebieg rekrutacji będzie przebiegał na poziomie, w którym czujesz się pewnie. Nie jest wskazane zawyżanie swojego poziomu, aby za wszelką cenę dostać pracę. Już telefoniczna rozmowa, jeśli będzie po angielsku skreśli Cię jako potencjalnego kandydata, jeśli okaże się, że poziom angielskiego jakim operujesz jest nieadekwatny do tego co napisałeś w CV.
Jeśli wszystko co napisałeś jest zgodne z prawdą nie musisz się martwić. Jeśli jednak nadal stresuje Cię rozmowa kwalifikacyjna po angielsku pokażemy Ci jakie przykładowe pytania po angielsku może zadać Ci pracodawca.
Pytania zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej
Na pewno nie spodziewaj się pytań w stylu powiedz coś o sobie po angielsku. Jeśli firma jest poważna a rozmowa odbywa się po angielsku to musisz być pewny, że będzie ona od początku do końca prowadzona w tym języku. Pytania i odpowiedzi udzielane powinny być w języku angielskim. Nawet jeśli nie do końca umiesz coś powiedzieć postaraj się to obejść. Pod żadnym pozorem jednak nie zaczynaj mówić po polsku. Mogłoby to przekreślić Twoje szanse. Jeśli się stresujesz możesz podkreślić to jak zależy Ci na danej pracy i trochę się stresujesz mówiąc: I’m feeling very nervous. This job is very important to me. Takimi słowami zyskasz trochę czasu i oddechu podczas rozmowy. Możesz też poprosić o zadanie pytania w inny sposób swojego pracodawcę, jeśli go nie zrozumiałeś, słowami: Could you rephrase your question, please.
Najprawdopodobniej, jeśli starasz się o pracę po angielsku dostaniesz pytanie “Tell me about yourself” lub what would you like me to know about you. Musisz wiedzieć, że nie jest to pytanie wbrew pozorom ogólne, a szczegółowe. Pracodawca czy rekruter oczekuje, że opowiesz mu o swoim doświadczeniu zawodowym, o tym dlaczego interesuje Cię ta praca.
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – czego jeszcze możemy się spodziewać?
Inne bardzo popularne pytania na rozmowach kwalifikacyjnych to: what are your strengths? lub what are you good at? Tutaj również staraj się mówić o swoich zaletach, które pasują do danego stanowiska.
Podczas rozmowy, możesz dostać też pytanie o to gdzie widzisz siebie za kilka lat czyli where do you see yourself . Pokaż jak chcesz się rozwijać i co ciekawego robić, co pasuje do danego stanowiska pracy. Pomocne będzie sformułowanie: I want to develop my skills in the field of: lub I set the goals and stick to them.
Why should we hire you? to kolejne pytanie które może zadać Ci pracodawca. Tutaj powiedz również jakie są Twoje zalety i co możesz dać firmie dzięki temu, że je posiadasz.
Przygotuj się również do odpowiedzi na pytanie o Twoją byłą pracę. Why did you leave your last job? Pod żadnym pozorem nie mów źle o swoim byłym pracodawcy. Powiedz raczej że chcesz się rozwijać i w tym kierunku pociągnij temat.
Na koniec rozmowy pojawić się może pytanie: How much would you like to earn? Tutaj warto powiedzieć jakie zarobki dokładnie Cię interesują. Przygotuj się więc na takie pytanie, zobacz jakie są średnie zarobki na danym stanowisku pracy i podaj dokładny przedział. Możesz do odpowiedzi użyć sformułowania: I would be satisfied with the salary in the range of i tutaj podajesz przedział.