Serce Anatomia

Każdy z nas wie gdzie sprawdzić czy bije nam serce. Lewa strona pod piersią, przykładamy rękę i już czujemy miarowe bicie naszego serca. Z wszechobecnych obrazków, emotikonek czy gifów znamy również jego kształt. A co jakbym Wam powiedziała, że to wcale nie jest takie proste. Większość ludzi nie wie gdzie jest serce u człowieka tak na prawdę i jak wygląda w rzeczywistości. Wiedza ta może nam się przydać ale też jako wykształceni dorośli ludzie powinniśmy wiedzieć coś więcej na temat jednego z najważniejszych organów w naszym ciele.

Szczegółowa budowa serca - anatomia - podział na komory i przedsionki

Gdzie jest serce u człowieka?

Zacznijmy od najbardziej podstawowej kwestii czyli od umiejscowienia naszego serca w ciele. Serce ludzkie leży niemalże w centrum czyli tak zwanym śródpiersiu. Tak jak możemy to wyczuć i prawidłowo jego znaczna część bo aż 2/3 znajdują się po lewej stronie klatki piersiowej. Sąsiaduje ono zarówno po prawej i lewej stronie z płucami. Od dołu ogranicza je przepona a od tyłu kręgosłup. Z przodu natomiast pierwsza ochrona serca czyli mostek i chrząstki żebrowe. Stanowią one tarczę dla naszego serca.

Budowa serca

Zdrowe serce to około 0,5% wagi naszego ciała. Średnio waży pomiędzy 300 a 350 g. Kształtem przypomina zaokrąglony stożek o wielkości mniej więcej pięści. Jego koniuszek skierowany jest w dół na lewo i do przodu klatki piersiowej. Jak już wcześniej wspominaliśmy przesunięte jest z reguły w lewo. Jest to narząd jamisty zbudowany z tkanki mięśniowej. Dzięki swoim właściwościom rytmicznie się kurczy pompując krew przez cały organizm człowieka, zapewniając jej dopływ do wszystkich narządów. Co ciekawe serce pracuje bez wytchnienia, czyli nawet jak zasypiamy ono cały czas wykonuje swoją pracę. W ciągu całego naszego życia, kurczy się średnio pomiędzy 2.5 a 3.5 mld razy.

Serce budowa szczegółowa

Serce człowieka obejmują dwie komory serca. Mówimy tutaj o istnieniu prawej komory i lewej komory. Komory serca przedzielone są podłużną przegrodą zwaną przegrodą międzykomorową. W obu komorach mięśnia sercowego panują odmienne ciśnienia. Komora prawa pompuje krew ze znacznie niższym ciśnieniem niż komora lewa. Stąd ściana komory prawej jest cieńsza około 5 milimetrów od ściany komory lewej. Każda komora łączy się z przedsionkiem. Tak jak przegroda dzieliła prawą i lewą komorę tak przegroda międzyprzedsionkowa oddziela przestrzeń prawego przedsionka od lewego przedsionka. Każdy przedsionek łączy się z odpowiadającą mu komorą poprzez ujście przedsionkowo komorowe. W każdym z nich znajdują się zastawki przedsionkowo-komorowe. Ta znajdująca się pomiędzy prawą komorą a prawym przedsionkiem to zastawka trójdzielna natomiast ta dotycząca lewej komory i lewego przedsionka to zastawka mitralna.

Zastawki te są kluczowe dla pracy serca. Serce w trakcie skurczy komór, transportuje krew na obwód. Dzięki zastawkom krew nie ma możliwości cofania się do przedsionków. Mięsień sercowy posiada dwa rodzaje zastawek. Te składające się z dwóch płatków oraz te składające się z trzech. Krew wyprowadzana jest na obwód poprzez aortę. Jest ona odpowiedzialna za transport krwi z lewej komory, rozpoczynając drogę krążenia dużego. Drugim duży naczyniem wyprowadzającym krew z prawej strony jest pień płucny. Stanowi on początek krążenia małego. One również zaopatrzone są w zastawki dzięki którym krew nie ma możliwości cofnięcia się do serca. Jak widzicie serce człowieka i jego anatomia to bardzo skomplikowana sprawa.

To niesamowite, że dzięki temu, że serce posiada przegrody możliwe jest istnienie dwóch pomp. Jedna przyjmuje nazwę tak zwanego serca lewego składającego się z lewej komory oraz prawego przedsionka i tłoczy krew do krążenia dużego. Natomiast druga pompa serca prawego obejmująca prawy przedsionek oraz przestrzeń prawej komory tłoczy krew to krążenia małego. Serce Anatomia to bardzo ważny element, o który naprawdę należy dbać.

Dbaj o serce i żyj dłużej - mięsień sercowy jest tylko jeden

W skład serca wchodzą również naczynia krwionośne. Jak już wcześnie wspominaliśmy duże tętnice są odpowiedzialne za transport krwi z serca do narządów. Żyły natomiast transportują krew z narządów do serca. Do prawego przedsionka uchodzą dwie żyły, górna i dolna. Doprowadzają one uboga w tlen krew pochodzącą z krążenia dużego do serca. Stamtąd dostają się do komory a następnie do pnia płucnego. I tak krążenie małe się zamyka. Za przypływ krwi do przedsionka prawego odpowiedzialne są cztery żyły. Stamtąd dostaje się do komory lewej a następnie aorty. Tak zamyka się obieg duży krwi. Tętnice wieńcowe odchodzące od aorty wstępującej zwane prawą i lewą są odpowiedzialne za zaopatrywanie serca w tlen i składniki odżywcze.

Funkcja serca

Jak już z anatomii możecie wywnioskować praca naszego serca jest bardzo duża. Na naszą szczególną uwagę zasługuje praca lewej części naszego serca. Czyli praca krwioobiegu dużego. Dzięki jego istnieniu każda nawet najmniejsza komórka naszego organizmy zaopatrywana jest w tlen. Prawa strona stara dorównać się lewej wspomagając swoją pracą pracę naszych płuc, bez których przeżycie byłoby niemożliwe.

Inną nazwa serca do pompa ssąco-tłocząca. Działa ona przez całe nasze życie bez wytchnienia. W ciągu jednej minuty bije około 72 razy czyli więcej niż jeden skurcz na sekundę. W cyklu pracy serca wyróżniamy trzy fazy:

  • szybki i dość krótki skurcz obu przedsionków
  • dłuższy skurcz komory prawej i lewej
  • okres spoczynku

Serce i jego anatomia - jak wygląda budowa serca?

I tak do końca naszego życia. Warto więc prawidłowo dbać o nasze serce, stosując się do zasad zdrowego życia. Wybierając zdrowe posiłki i korzystając z aktywności fizycznej.