Jak malować ściany pistoletem do malowania? Kilka ważnych porad!

Jeśli kiedykolwiek przeprowadzaliście remont bądź odnawialiście pokój czy całe mieszkanie na pewno mieliście do czynienia z malowaniem. Malowanie w natłoku innych rzeczy bardziej skomplikowanych i czasochłonnych wydaje się być bardzo proste i przyjemne. Wystarczy farba wałek i już można przystępować do malowania. Bardzo rzadko jednak jesteśmy zadowoleni z efektu jaki widzimy na ścianie przed nami. Malowanie wałkiem, jeśli nie robimy tego dość często i nie jesteśmy wprawieni zostawia widoczne ślady czy smugi na ścianie. Ponad to nie każdy róg nadaje się do malowania wałkiem, dlatego używamy pędzla. Nierzadko zdarza się, że przez to malowana powierzchnia jest nierówna i nieestetyczna. Chcąc wyeliminować wszystkie niedoskonałości powstała alternatywa dla standardowego malowania czy malowanie metodą natryskową. Korzystanie z niej ma wiele plusów i sprawdzi się praktycznie przy każdej powierzchni.

Pistolet do malowania jak nim malować

Co musisz wiedzieć zanim przystąpisz do malowania natryskowego ścian?

Malowanie natryskowe to bardzo dobry i łatwy sposób na malowanie ścian. Jednak jak zawsze będziesz musiał pamiętać o kilki zasadach i wskazówkach. Wszystko po to, aby Twoje ściany były idealnie pomalowane, gładkie bez smug.

 1. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem malowania powierzchni za pomocą pistoletu zabezpieczyć wszystkie powierzchnie które nie mają zostać pomalowane. Nie zapomnij również o podłodze.
 2. Przyszykuj odpowiedni rodzaj i kolor farby jaki chcesz użyć i wlej go do pistoletu. Każda farba powinna zawierać na sobie informację czy należy wstrząsnąć czy rozmieszać przed wlaniem jej do zbiornika.
 3. Ustaw optymalny poziom ciśnienia agregatu. Zazwyczaj wynosi on 3 bary.
 4. Wypróbuj malowanie na powierzchni testowej, spraw czy kolor farby się zgadza i czy wszystkie ustawienia są dopasowane.

Jak działa pistolet natryskowy do malowania?

Jeśli interesowały Was zmiany w domu i remonty na pewno natrafiliście na pomysł malowania ścian pistoletem. Wbrew pozorom nie ma w malowaniu metodą natryskową nic skomplikowanego. Wystarczy wiedzieć jak dokładnie to zrobić i poćwiczyć.

 • Pistolet podczas malowania trzymaj w odległości 15-20 centymetrów od powierzchni
 • Nie przerywaj strumienia farby. Ważne jest, aby nałożyć odpowiednią ilość farby na samym początku, aby nie skończyła się w trakcie malowania ścian.
 • Podczas malowania ścian pistolet prowadzimy liniowo, płynnie i z odpowiednio dopasowana prędkością.
 • Pilnuj aby nie powstawały plamy ani nacieki z farby.

Malowanie pistoletem przygotowanie ścian

Jaki pistolet do malowania i farby wybrać do malowania natryskowego?

Pistolet do malowania z kompresorem o mocy 1,5 KM i pojemności do 50 litrów. Taki sprzęt powinien wystarczyć w warunkach domowych.

Zbiornik na farbę:

 • aparat natryskowy grawitacyjny – umieszczany nad pistoletem. Korzystanie z tego rozwiązania będzie najlepiej sprawdzało się przy malowaniu ścian i sufitów.
 • aparat natryskowy ssący – umieszczany pod pistoletem. Malowanie tym sposobem sprawdzi się przy małych powierzchniach.

Farby:

 • wybór farb zależy przede wszystkim od pistoletu jaki posiadacie. Dokładne zalecenia co do jej używania znajdziecie na produkcie. Pamiętajcie jednak żeby rozcieńczyć farbę zanim rozpoczniecie malowanie.
 • zawsze używajcie świeżych farb. Unikniecie zanieczyszczenia i zepsucia pistoletu.

Pistolet do malowania

Malowanie ścian za pomocą pistoletu, wszystko co musisz wiedzieć.

Malowanie natryskowe polega na nakładaniu pod ciśnieniem farb na przygotowaną powierzchnię. Strumień natrysku jest przy tym rozproszony i ma postać drobnych kropelek.

Za pomocą pistoletu możliwe jest nie tylko nakładanie farby, ale też bejcy czy lakieru.

Malowanie natryskowe ścian do najszybszy sposób na zmienienie koloru pomieszczeń w waszym domu. Skraca czas pracy, który stracilibyście na malowanie wałkiem i pędzlem.

Zaletą decyzji o pomalowaniu ściany za pomocą pistoletu jest bez wątpienia jego dokładność. Dzięki temu plamy czy smugi nie będą Waszym problemem.

Możliwość nakładania nie tylko farb na różne powierzchnie. Z pomocą pistoletu pomalujecie również karoserię, drzwi, grzejniki, płoty, tarasy, altany, elementy i przedmioty o różnych kształtach.

Pamiętajcie, aby za każdym razem, kiedy zakończycie malowanie natryskowe ścian dokładnie wyczyścić urządzenie. Dzięki temu posłuży Wam ono latami i na wiele zmian aranżacji wnętrz.